TEHNISKĀ INFORMĀCIJA

Jautāt ekspertam

Smēru jeb ziežu iebiezinātāju tipi un savietojamība

Vienkāršs ikdienas lietotājs, īpaši jaunākās paaudzes cilvēks, sadzīves tehnikas un auto apkopi un remontu uztic speciālistiem. Tomēr to, ka velosipēda ķēde šad un tad ir jāieeļļo, zina gandrīz katrs velobraucējs, tāpat arī gandrīz katrs auto īpašnieks ir saskāries ar faktu, ka automašīnai reizēm jāpārbauda eļļas līmenis un tā ir jānomaina. Ja ne citādāk, tad pirms došanās uz tehniskās apskates laukumu.

Tomēr speciālisti zina, ka eļļas ir daudz un dažādas, un katram konkrētam mehānismam ir jāpiemēro eļļa vai smērviela, kas atbilst mehānisma darbības nosacījumiem un apstākļiem.  Par eļļu skaidrība parasti ir lielāka – to izspiež no olīvām, saulespuķēm, rapšiem, savukārt, tehnisko eļļu ražo no naftas un gāzes, bet kā no šķidras eļļas top biezāka smērviela vai ziede?

Smērvielas tiek ražotas sajaucot bāzes eļļu ar iebiezinātāju, savukārt, iebiezinātājs darbojas līdzīgi kā sūklis, kuru saspiežot, izdalās eļļa.

Kāpēc smēres vai ziedes iebiezinātāja izvēle ir tik svarīga? Tādēļ, ka iebiezinātājs var ietekmēt smērvielas darba temperatūras režīmu, slodzes izturību un materiālu savietojamību, jo ir svarīgi noteikt, kurš iebiezinātājs ir vispiemērotākais lietošanai konkrētajā gadījumā un izvēlēties pareizo atkarībā no smērvielas uzdevumiem konkrētos apstākļos.

Biežāk lietotie iebiezinātāji ir sekojoši:

1.Litija  iebiezinātājs

Litija bāze ir visplašāk izmantotais eļļas iebiezinātājs. Litija smērēm ir laba eļļošanas spēja, bīdes stabilitāte, termiskā noturība (mērot pēc “pilēšanas punkta”, parasti šādās robežās 190 – 220 °C) un salīdzinoši zema bāzes eļļas atdalīšanās. Litija smērvielu izturība pret oksidēšanos parasti tiek uzlabota, izmantojot antioksidantus. Litija smērvielas tradicionāli izmanto automobiļu un rūpniecības vajadzībām, piemēram, gultņiem.

2.Nātrija iebiezinātājs

Nātrija iebiezinātāja ziedēm ir augsts pilēšanas punkts (parasti ap 175 °C), taču sliktas oksidatīvās stabilitātes un salīdzinoši augstās bāzes eļļas atdalīšanās dēļ tās parasti lieto temperatūrās līdz 120 °C. Šīm smērvielām nav laba ūdens noturība, bet ir laba berzes izturība un eļļošanas spēja.

3.Kalcija iebiezinātājs

Ar kalcija bāzi iebiezinātajām smērvielām ir uzlabota ūdens izturība salīdzinājumā ar litija smērvielām un laba bīdes stabilitāte. Tomēr kalcija smērvielām nav laba termoizturība (“pilēšanas punkts” svārstās no 135 – 145 °C), tādēļ tās parasti izmanto mehānismos, kas darbojas līdz 110 °C.

4.Alumīnija iebiezinātājs

Alumīnija smērēm ir lieliska oksidācijas izturība un laba ūdens noturība. Tomēr šīm ziedēm ir zema termoizturība (“pilēšanas punkts” ir tikai 110-115°C), un parasti tās netiek lietotas par 80°C lielākā temperatūrā, jo uzkarstot sabiezē, un tad mehānisma griešanai ir vajadzīga papildus enerģija.

5.Jauktu iebiezinātāju smēres

Jauktu iebiezinātāju smēres tika izstrādātas, lai uzlabotu atsevišķu iebiezinātāju veikumu. Visizplatītākās ir litija/kalcija smērvielas, jo litijs uzlabo termoizturību, savukārt, kalcijs palielina ūdens noturību un samazina izmaksas. Nātrija/kalcija bāzu kombinācijā kalcijs uzlabo ūdens noturību, daudz nemazinot smērvielas darba temperatūru.

6.Kompleksa iebiezinātāju smēres

Kompleksa iebiezinātāju ziedes parasti uzlabo temperatūras izturību un var tikt pielietotas vietās, kur ir īslaicīgas temperatūras izmaiņas līdz 175 °C. Augstāka temperatūra ir iespējama ar nosacījumu, ka šajā temperatūrā stabila ir izmantotā bāzes eļļa. Vienkārša iebiezinātāja ziede zaudē struktūru temperatūrai tuvojoties “pilēšanas punktam”. Labai kompleksā iebiezinātāja ziedei būs ievērojami stabilāka struktūra, un, tuvojoties temperatūrai 300 °C, var nebūt redzamas nekādas būtiskas izmaiņas. Tabulā zemāk apkopoti populārākie iebiezinātāji un to noturība, kā arī to priekšrocības un trūkumi.

 

Savietojamība

Vēl svarīgi zināt, ka ne visas dažādo iebiezinātāju smērvielas var savā starpā jaukt bez ierobežojumiem. Kalcija un litija iebiezinātāju smērvielas var jaukt daudz vairāk kombinācijās, taču nātrija un alumīnija smēres savietojas tikai ar atsevišķām un specifiskām citu iebiezinātāju ziedēm. Tabulā zemāk redzams, kuri iebiezinātāji ir jaucami/savietojami un kuri nav.

Sadzīves apstākļos nav iespējams pašam izgatavot kvalitatīvu ziedi vai smērvielu, taču svarīgi lai lietotājs saprastu, ka ne visas ziedes var brīvi savā starpā jaukt. Vēl svarīgāk ir apzināties, ka katram mehānismam un agregātam eļļas jeb smērvielas izvēle nav atkarīga tikai no zīmola, cenas vai iepakojuma izskata un tādēļ vienmēr ieteicams konsultēties ar speciālistiem, pirms kādu eļļu vai smērvielu iegādāties.

Lai labi un ilgi ripo, rotē, darbojas visi riteņi, gultņi, klaņi, cilindri utt.!


Sazinieties ar mums šeit vai
Apskatiet populārāko produktu klāstu šeit.